Filter
3 Items
20
40
60
100
Position
Nazwa (rosnąco)
Nazwa (malejąco)
Cena (rosnąco)
Cena (malejąco)
Filter
3 Items
20
40
60
100
Position
Nazwa (rosnąco)
Nazwa (malejąco)
Cena (rosnąco)
Cena (malejąco)

Hydrogel - water storage for plants

Oferta preparatów utrzymujących wilgoć w glebie dedykowana dla profesjonalnych ogrodników oraz każdego miłośnika ogrodu czy uprawy roślin. Hydrożele ogrodnicze stanowią doskonały dodatek do gleb suchych, przepuszczalnych, słabych, gdzie woda i składniki odżywcze nie zostają w glebie, lecz dość szybko uciekają do głębszych warstw ziemi, pozostawiając uprawy i kwiaty w suchym podłożu, wymagającym częstego podlewania i nawożenia. Każdy ogrodnik marzy o pięknym i zadbanym ogrodzie, w którym rabaty kwiatowe, krzewy ozdobne, rośliny doniczkowe będą zachwycały swoim wyglądem i dostojnością. Rolnicy, gospodarstwa ogrodnicze i sadownicze również liczą, że warunki pogodowe oraz glebowe będą na tyle dobre, aby mogli osiągnąć efektywne zbiory owoców i warzyw. I w jednym i w drugim przypadku niemalże najważniejszym czynnikiem jest drogocenna woda, dzięki której rośliny prawidłowo się rozwijają, tworząc mocny system korzeniowy, wzrastają oraz plonują. A jak wiemy jest jej coraz mniej. Obserwowane zmiany klimatyczne związane z ociepleniem klimatu, długie okresy suszy, wiatry osuszające glebę, niedobór deszczu i wilgoci w glebie, to główne czynniki, które budzą obawy i sprawiają, że hydrożel ogrodniczy tzw. magazyn wody jest co raz chętniej stosowanym dodatkiem do ziemi uprawnej. Jeżeli jesteś ogrodnikiem, rolnikiem, sadownikiem, prowadzisz szkółkarstwo lub zwyczajnie uwielbiasz swój ogród ten produkt jest dla Ciebie.

Hydrożel ogrodniczy i jego przeznaczenie

Hydrożel zwany również agrożelem to wysokiej jakości substancja składająca się z superchłonnego, nierozpuszczalnego polimeru, wykazującego właściwości magazynowania wody. Agrogel najczęściej występuje w postaci drobnych granulek czy proszku, stosowanego jako dodatek do ziemi ogrodniczej. Ten wyjątkowy produkt zbiera wodę pochodząca z opadów oraz z podlewania, magazynuje ją w sobie zwiększając wielokrotnie swoją objętość oraz oddaje ją w okresach suchych, kiedy roślina wymaga nawodnienia. Dzięki zdolności sorpcji kationów i zatrzymywania składników pokarmowych pochodzących z nawożenia, zdecydowanie poprawia warunki glebowe, użyźniając ziemię oraz utrzymując właściwy poziom nawodnienia i składników odżywczych na każdym etapie wzrostu roślin.

Dlaczego warto stosować hydrożele ogrodnicze?

Kulki hydrożelowe, które mają zdolność magazynowania wody w połączeniu z ziemia ogrodową wpływają na poprawę nawodnienia gleby, jej strukturę oraz zawartość składników odżywczych. Hydrożele ogrodnicze utrzymując wilgotną glebę bogata w składniki pokarmowe, stymulują rozwój systemu korzeniowego rośliny, wpływając na jej wzrost, nasion rozwój i ogólny dobrostan. Zapewnia stały dostęp do wody co jest ważne zwłaszcza na etapie kiełkowania nasion i wysadzania sadzonek. Po zastosowaniu agrożelu ziemia jest bardziej wilgotna, co sprzyja roślinom, zapobiega ich więdnięciu i usychaniu. Hydrożel do ogrodu sprawia również, że gleba jest napowietrzona, spulchniona i mniej podatna na zbrylanie. Kulki żelowe magazynują wodę w ziemi, zapobiegając jej uciekaniu do głębszych warstw gleby lub parowaniu. W ten sposób przyczyniają się do ograniczenia częstotliwości podlewania kwiatów doniczkowych, rabat warzywnych czy upraw polowych, co również wpływa na ilość zużywanej wody. Preparat jest przy tym biodegradowalny i bezpieczny dla środowiska. Raz zastosowany utrzymuje się w glebie nawet do 5 lat, co również przynosi wymierne skutki ekonomiczne.

Hydrożel do kwiatów – parametry.

Bardzo istotnym parametrem wpływającym na jakość sorpcji wody jest chłonność kulek hydrożelowych i tym należy się kierować, wybierając hydrożele ogrodnicze. Oferowane hydrożele charakteryzują się chłonnością na poziomie 200 g wody/ 1 g hydrożelu. Czas absorbcji wody mieści się w przedziale 6-8 h. Oferowane hydrożele mają postać bardzo drobnego granulatu w kolorze bieli, w którym ziarnistość wynosi 0,1-1 mm. Charakteryzuje się dużą wydajnością, dlatego przed zastosowaniem należy dokładnie zapoznać się z informacjami na etykiecie preparatu, dotyczącymi jego dozowania. W zależności od wielkości zapotrzebowania na preparat do nawadniania występuje w czterech gramaturach:

  • Hydrożel ogrodniczy 1 kg
  • Hydrożel ogrodniczy 2 kg
  • Hydrożel ogrodniczy 5 kg
  • Hydrożel ogrodniczy 10 kg

Jak mieszać hydrożel z ziemią?

Aby preparat mógł skutecznie wpływać na utrzymanie wilgotnej gleby powinien być stosowany poprzez zmieszanie hydrożelu z ziemią ogrodową. Hydrożel sprawdzi się na glebach lekkich, przepuszczalnych, słabej klasy. Na glebach ciężkich najlepiej sprawdzić poziom wilgotności przed jego zastosowaniem. Dobrze również uwzględnić indywidualne potrzeby roślin, gdyż nie wszystkie kwiaty, i rośliny ozdobne wymagają ciągłego dostępu do wody. Agrogel po zmieszaniu z ziemią powinien znaleźć się na głębokości 10-20 cm, czyli na głębokości systemu korzeniowego roślin uprawianych w polu, sadzie czy ogrodzie. Może być również stosowany w uprawie roślin doniczkowych, kwiatów domowych i balkonowych z tym, że w tym przypadku pojęcie głębokości jest względne. Należy uwzględnić rozmiar donicy, ilość ziemi, która się w niej znajdzie, a hydrożel w niewielkich ilościach należy przemieszać z ziemią na spodzie donicy. Szczególnie ważne jest, aby przestrzegać proporcji dawkowania wskazanych przez producenta. Zbyt mała ilość hydrożelu nie będzie przynosiła żądanego efektu. Nadmiar hydrożelu sprawi, że napęczniałe od wody kulki hydrożelu, niczym galareta wysuną się na powierzchnię ziemi, co będzie sprzyjało rozwojowy pleśni i szkodliwych bakterii glebowych.