Filter
24 Items
20
40
60
100
Position
Nazwa (rosnąco)
Nazwa (malejąco)
Cena (rosnąco)
Cena (malejąco)
  1. Complete set for controling red mites FERMO EX-Mite Complete set for controling red mites FERMO EX-Mite
    RECOMMENDEDF7052
  2. Pułapka na ptaszyńca Monitoring trap for chicken red mite FER-Mite Trap
    RECOMMENDEDBESTSELLERF5720
  3. Tool for pulling ticks in animals Tool for pulling ticks in animals
    F4694
Filter
24 Items
20
40
60
100
Position
Nazwa (rosnąco)
Nazwa (malejąco)
Cena (rosnąco)
Cena (malejąco)

Red mite and parasites

Ptaszyniec kurzy (Dermanyssus Gallinae) to czerwone roztocza drobiu z rodziny Dermanyssida. Jest to rodzaj pasożyta zewnętrznego, który atakuje drób. Ptaszyniec kurzy ukrywa się w zakamarkach kurnika, wszelkiego rodzaju pęknięciach, szczelinach, gdzie bardzo szybko się rozmnaża. Żywicielem ptaszyńca są kury i inne gatunki drobiu. Pasożyt ten uaktywnia się w nocy, atakując ptaki i wypijając z nich krew. W dzień z kolei chroni się w kurniku. Ptaszyniec, podobnie jak inne ektopasożyty jest bardzo wytrzymały na głód i potrafi przetrwać bez pokarmu nawet do 8 miesięcy. Problem z ptaszyńcem pojawia się zazwyczaj wczesną wiosną i trwa aż do jesieni, ale zdarza się również, że ptaszyniec atakuje przez cały rok. Brak oznak i ugryzień ptaszyńca nie oznacza, że ptaszyńca nie ma. Prawdopodobnie jest on uśpiony i czeka na kolejny atak. By zwalczanie ptaszyńca i pasożytów w kurniku było efektowne, należy zaopatrzyć się w skuteczny preparat do zwalczania ptaszyńca kurzego, a także oprysk odstraszający ptaszyńca.

Ptaszyniec kurzy objawy:

Ptaszyniec kurzy jest bardzo mały, dlatego ciężko dostrzec go gołym okiem. Jego największą aktywność i obecność zaobserwować można od 5-11 godzin po zmroku. Uaktywnia się on wtedy w poszukiwaniu żywiciela. Wszy kurze zazwyczaj przemieszczają się po grzędach, na których siedzą kury. Mają one wtedy łatwą drogę ataku, wspinają się po nogach, zaczynając kąsać tuż nad stawem skokowym kury. W tym miejscu można zaobserwować pierwsze objawy ptaszyńca kurzego, do których należą zaczerwienia po ugryzieniach. Ptaszyniec porusza się jednak po ciele ptaka znacznie dalej- głównie do piersi ptaka. Jego sztyletowate szczękoczułki nacinają skórę zwierzęcia i wprowadzają toksyczną substancję, która rozpuszcza okoliczne tkanki, umożliwiając ptaszyńcowi dostęp do naszych krwionośnych. Pchła kurza ssie pokarm ok. 2 godzin, powodując niepokój i dyskomfort ptaków. Kury po ataku ptaszyńca drapią się, co uszkadza ich naskórek, powoduje pojawienie się krwi, która wzmaga agresywne i kanibalistyczne zachowania.

Co może wskazywać na obecność ptaszyńca w kurniku?

  • zakłócenie rytmu snu ptaków, co przekłada się na problemy z nieśnością,
  • obecność robaczków na zniesionych jajach,
  • pojawienie się śladów krwi na jajach, które są wynikiem obecności ptaszyńca w gniazdach lęgowych,
  • składanie jaj poza gniazdem,
  • spadek wagi ptaków,
  • zwiększenie zużycia paszy obserwowane ze spadkiem nieśności,
  • obserwowane zmęczenie ptaków,
  • izolowanie się kur i przyjmowanie przez nie pozycji skulonych,

Jak sprawdzić, czy w kurniku jest ptaszyniec?

Ptaszyniec to bardzo mały robaczek, którego ciężko zauważyć. Wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić, czy w kurniku jest ptaszyniec? Do kontroli jego obecności powstała specjalna pułapka monitorująca na ptaszyńca kurzego Fer-Mite Trop, która jest przydatnym narzędziem hodowców drobiu. Łapka na pchły kurze nie tylko sprawdza obecność pasożytów i roztoczy, ale również zmniejsza ich populację, a także pozwala ocenić skuteczność przeprowadzonych działań zwalczających ptaszyńca.

Skutki ptaszyńca kurzego u kur:

Hodowcy drobiu zaobserwować mogą negatywne skutki ptaszyńca kurzego u kur, zarówno w wyglądzie, jak i w zachowaniu ptaków. Po ataku wszy kurzej ptaki są zestresowane, częściej się drapią i dziobią pióra. Symptomem, który może wskazywać na problem ptaszyńca jest uszkodzenie upierzenia i pogorszenie jakości piór, które tracą połysk. Kury zaatakowane ptaszyńcem mają anemię, którą można poznać po bladych dziobach, grzebieniach i błonach śluzowych. Niepokój hodowcy powinno wzbudzać nadmierna samopielęgnacja ptaków. Atak ptaszyńca prowadzi również do agresywnych zachowań w stadzie, które mogą przerodzić się w kanibalizm. Najnowsze badania wskazują, że ptaszyniec może przenosić salomenellę.

Czy ptaszyniec działa na ludzi?

Ptaszyniec działa na ludzi przebywających w kurniku zainfekowanym przez pchły kurze. Małe czerwone robaczki są bardzo często uciążliwe dla hodowców. Wskakują one na człowieka, zaraz po wejściu do kurnika. Kąsają, a ich ugryzienia się swędzące i powodują obrzęk. Człowiek może roznosić ptaszyńca, dlatego często można go spotkać również w mieszkaniach. Ptaszyniec jest nie tylko groźny dla ptaków, ale również dla ludzi. Może on przenosić różnego rodzaju wirusy, choroby, a także powodować astmę oskrzelową. Do najgroźniejszych chorób roznoszonych przez ptaszyńca należy borelioza i toksoplazmoza.

Czego nie lubi ptaszyniec kurzy?

Ptaszyniec kurzy nie lubi porządku i higieny, dlatego niezwykle istotne jest regularne sprzątanie i dbanie o ład w kurniku. Do tego celu bardzo dobrze sprawdza się sucha dezynfekcja na ptaszyńca, która dodatkowo wykazuje działanie osuszające, zwalczające larwy insektów. Regularne sprzątanie i czyszczenie kurnika odgrywa ogromną rolę w pozbyciu się ptaszyńca. Należy również pamiętać o uszczelnienia i zabezpieczaniu szczelin, w których pchły kurze lubią bytować.

Jak pozbyć się ptaszyńca?

Zwalczenie ptaszyńca i pasożytów w kurniku jest procesem długotrwałym, który wymaga użycia odpowiednich preparatów. Ważne jest by działać na wielu płaszczyznach i stosować różnego rodzaju środki na ptaszyńca, które przeznaczone są zarówno do oprysku powierzchni, ptaków, a także picia. By pozbyć się ptaszyńca kurzego warto również wykorzystać naturalne metody na ptaszyńca, takie jak ziemia okrzemkowa dla kur. Do nowoczesnych metod zwalczania ptaszyńca zalicza się seria produktów Ex-Mite, czyli Aqua-Ex Mite dodatek do wody odstraszający ptaszyńca oraz Spray Ex-Mite, czyli oprysk odstraszający ptaszyńca na ptaki oraz powierzchnię. Szybkie zawalczenie ptaszyńca jest bardzo ważne dla zwierząt, ale również dla nas, ponieważ pasożyt może oddziaływać na człowieka