Filter
13 Items
20
40
60
100
Position
Nazwa (rosnąco)
Nazwa (malejąco)
Cena (rosnąco)
Cena (malejąco)
Filter
13 Items
20
40
60
100
Position
Nazwa (rosnąco)
Nazwa (malejąco)
Cena (rosnąco)
Cena (malejąco)

Na pchły i kleszcze

Praktycznie każdy właściciel psów i kotów spotkał się z problemem pcheł lub kleszczy na ciele swojego pupila. Wiosna i lato to czas, kiedy spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu i chętniej wychodzimy na spacery z naszymi czworonogami. Niestety piękna pogoda sprzyja również inwazjom pasożytów. To właśnie pchły i kleszcze stanowią największe zagrożenie dla naszych psów i kotów. Istnieją jednak skuteczne metody prewencyjne, które pozwalają ochronić czworonogi przed pasożytami zewnętrznymi, a w sytuacji ich pojawienia się umożliwiają szybkie zwalczenie. Warto zabezpieczać psy i koty przez pchłami i kleszczami przez cały rok. Pomimo tego, że największe ryzyko występuje latem i wiosną, to dodatnie temperatury jesienią i zimą sprzyjają również zachorowaniom na choroby odkleszczowe.

Jak wygląda pchła?

Pchły to małe, irytujące stworzenia, które możemy spotkać na ciele psa i kota, a także innych zwierząt. Choć mogłoby się wydawać, że pojawiają się znikąd, ich zwalczenie bywa bardzo trudne i wymaga zastosowania specjalistycznych preparatów i wiedzy odnośnie ich użycia. Pchły u psa są bardzo uciążliwe ponieważ gryzą, co powoduje swędzące bąble na skórze. Mogą one rozprzestrzeniać choroby i inne pasożyty. Pchły są czerwonobrązowe lub ciemne i łatwo je rozpoznać gołym okiem. Mają spłaszczony, zgarbiony kształt, dwie czułki i sześć nóg. Ich specyficzna budowa pozwala na szybkie poruszanie się wzdłuż ciała żywiciela. Niektórym mogłoby się wydawać, że pchły mają skrzydła, gdyż potrafią pokonać duże odległości. To mocne i zwinne nogi pozwalają im skakać, dlatego bardzo szybko przedostają się z jednego psa na drugiego. Znalezienie i zabicie jednej lub dwóch pcheł na ciele pupila często nie jest rozwiązaniem, gdyż problem jest znacznie większy. Często odgarniając sierść właściciele mogą zaobserwować jaja pchły, które wielkością przypominają ziarenka soli. Są one tak małe, że czasem trudno rozpoznać je gołym okiem. Jedna pchła znosi do 40 jaj dziennie, stąd też problem pasożytów u psa szybko się nasila. Obecność małych czarnych kropeczek na skórze i sierści psów i kotów to zazwyczaj odchody pchły, które świadczą o dużym problemie i konieczności użycia specjalnych preparatów na pchły. Nosicielami pcheł są nie tylko psy i koty, ale również króliki, ptaki, lisy i inna dzika zwierzyna.

Dlaczego pchły są niebezpieczne dla psa i kota?

Pasożyty na ciele psa są nie tylko uporczywe, ponieważ powodują dyskomfort i swędzenie, ale przede wszystkim niosą zagrożenia dla zdrowia. Pchły u psa i kota mogą powodować anemię, czyli niski poziom krwinek czerwonych. Dodatkowo pchły są nosicielami wielu chorób np. bartonelozy, która potocznie jest nazywana chorobą kociego pazura, a także pasożytów do których należy m.in. tasiemiec psi Dipylidium caninum, który bytuje w jelicie cienkim nie tylko psów, ale również i człowieka.

Jak wygląda kleszcz?

Kleszcze to małe pasożyty, które swym wyglądem przypominają niewielkie pająki. Wysysają one krew z innych zwierząt, a także ludzi. Ich wygląd jest charakterystyczny, ponieważ kleszcze posiadają 8 nóg, jajowate ciało, które zmienia się wraz z wypijaniem krwi z żywiciela – staje się wtedy większe i ciemniejsze. Kleszcze w odróżnieniu od pcheł nie skaczą i podobnie jak one nie latają. Są jednak doskonałymi wspinaczami, dlatego bardzo sprawnie przedostają na ciało psów i kotów. Największy czas aktywności kleszczy to okres między wiosną i jesienią, jednak potrafią być one aktywne przez cały rok. Ich miejsca bytowania to przede wszystkim lasy i tereny trawiaste, dlatego po odbytym spacerze warto skontrolować swojego pupila pod kątem pasożytów. Pozbycie się kleszcza u psa przed wbiciem i wypiciem krwi eliminuje możliwość przenoszenia chorób. Warto sprawdzić szyję, głowę i uszy psa lub kota, gdyż to właśnie do tych miejsc kleszcze przyczepiają się najchętniej.

Co jest najlepsze na kleszcze dla psa?

W walce z kleszczami u czworonogów największe znaczenie ma profilaktyka. Stanowczo lepiej, taniej i szybciej jest zapobiegać, aniżeli zwalczać. Istnieje wiele skutecznych sposób, które zapobiegają przyczepianiu się kleszczy do ciała psa i kota, a dodatkowo chronią również przed inwazją pcheł. Bardzo ważne jest by środek zapobiegający kleszczom i pchłom dla psów stosować przez cały rok, ponieważ dodatnie temperatury także zimą sprzyjają atakom pasożytów. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest obroża na pchły i kleszcze Foresto, która odstrasza i zabija pasożyty zanim zaczną atakować i ssać krew pupila. Inną równie dobrze i skuteczną metodą są tabletki na pchły i kleszcze AdTab, których dawki dostosowane są do wagi czworonoga. Wśród innych dostępnych metod wymienić można również spraye na pchły i kleszcze oraz kropelki, które służą do nakrapiania karku pupila. Należy jednak pamiętać, że nie każdy środek przeciwpchelny dla psów, można stosować także dla kotów. Wiele z nich zawiera permetrynę, która dla kotów jest toksyczna.

Preparaty na pchły i kleszcze dla psa

  • obroża na pchły i kleszcze – jest to najpopularniejsza metoda zapobiegania pasożytom zewnętrznym. Najlepsza obroża na pchły i kleszcze Foresto działa nawet do 8 miesięcy, co stanowi nieprzerwaną ochronę przez długi okres. Dostępne są również tańsze zamienniki np. obroża Happs, którą należy jednak częściej wymieniać.
  • tabletka na pchły i kleszcze – to rozwiązanie szczególnie przeznaczone dla czworonogów, które nie są nauczone noszenie obroży. Nowoczesne tabletki na pchły i kleszcze Adtab mają pyszny, mięsny smak, dlatego są przez pupile chętnie zjadane i traktowane jako przysmak. Tego typu ochronę przed pchłami i kleszczami należy powtarzać co miesiąc, podając doustnie tabletkę.
  • kropelki na pchły i kleszcze– środek przeciwpchelny w kropelkach przeznczony do użycia na karku zwierzaka. Bardzo dobrze sprawdzają się krople marki Happs, które dają ochronę nawet do 16 tygodni.
  • spray na pchły – jest to środek na pchły i kleszcze, który działa najkrócej. Jego działanie jest doraźne i sprawdza się m.in. na jednorazowy spacer.

Obroża FORESTO dla psa przeciw kleszczom i pchłom

Najskuteczniejsza z dostępnych na rynku obroża dla psa na pchły i kleszcze, która zapewnia ochronę nawet do 8 miesięcy. Dostępna w dwóch rozmiarach, który należy dobrać do pupila na podstawie jego wagi – do 8 kg i powyżej 8 kg. Obroża Foresto ceniona jest na całym świecie przez właścicieli psów. Do jej największych zalet należy skuteczna ochrona w długim okresie. Co ważne działa ona zarówno odstraszająco, jak i zabójczo na pchły i kleszcze. Obroża jest wodoodporna, dlatego może być stosowana w sposób ciągły. Obroża Foresto może być stosowana również dla kotów.

Search engine powered by ElasticSuite