Filter
5 Items
20
40
60
100
Position
Nazwa (rosnąco)
Nazwa (malejąco)
Cena (rosnąco)
Cena (malejąco)
Filter
5 Items
20
40
60
100
Position
Nazwa (rosnąco)
Nazwa (malejąco)
Cena (rosnąco)
Cena (malejąco)

Diarrhea treatment

Biegunki u zwierząt, w większości przypadków, spowodowane są nieprawidłowo dobraną dietą, podawaniem pokarmów nie przeznaczonych dla zwierząt, stosowaniem zbyt dużej ilości przysmaków lub częstymi zmianami karm lub pasz. Schorzenie to może wydawać się niegroźne, jednak niesie za sobą mnóstwo następstw mogących być niebezpieczne dla zdrowia zwierząt. Biegunka może doprowadzić do odwodnienia organizmu czego konsekwencją jest wydalenie ważnych witamin, minerałów oraz składników pokarmowych, które powinny być wchłaniane. Proces ten prowadzi do wychudzenia i wielu niedoborów, a te mogą stać się zagrożeniem dla zwierzęcia.

BIEGUNKI U DROBIU

Biegunki u drobiu są jednym z najczęstszych objawów problemów zdrowotnych. Błędy powodujące to schorzenie mają zazwyczaj związek z żywieniem, warunkami higienicznymi oraz z zakażeniami drobnoustrojami. Układ pokarmowy ptaków jest bardzo wrażliwy więc narażony na zachorowania. Czynnikami wywołującymi biegunki mogą być również sytuacje stresowe, takie jak transport, hałas czy szczepienia. Choroby, których objawem jest biegunka to, na przykład salmonelloza i kokcydioza. Drób jest bardzo podatny na zatrucia wieloma substancjami i drobnoustrojami, dlatego ważne jest dbanie o dobrostan zwierząt, odpowiednio dobraną, jakościową pasze oraz o utrzymanie higieny w kurnikach i innych miejscach przebywanie ptaków.

BIAŁA BIEGUNKA U DROBIU

Puloroza, czyli tzw. biała biegunka u kur wywoływana jest przez bakterie Salmonella pullorum. Najbardziej wrażliwe na zakażenie są pisklęta świeżo po wykluciu. Inne grupy wiekowe mogą zarazić się bakterią ale nie widać u nich wyraźnych objawów i przebieg jest łagodny. Zarażone kury wysiadują jajka, z których wykluwają się zakażone pisklęta, Często zdarza się, że pisklęta umierają nawet przed wykluciem. Jest to bardzo zaraźliwa choroba, która powoduje znaczne straty w stadzie. Do zarażenia dochodzi za pośrednictwem paszy, wody czy ściółki.

CO PODAĆ KUROM NA BIEGUNKĘ?

Biegunka może występować z różnych powodów. Czasami możemy poradzić sobie z tym problemem bez interwencji lekarza weterynarii. Kury w okresie zmian paszy są szczególnie wrażliwe na zachorowania. W tej sytuacji warto stosować zakwaszacze oraz probiotyki. Dzięki temu, wspomożemy mikroflorę jelitową i zminimalizujemy ryzyko wystąpienia biegunek. Stała suplementacja wesprze układ pokarmowy i będzie chronić go przed czynnikami powodującymi biegunki.

BIEGUNKI U KUR – DOMOWE SPOSOBY

Gdy kury dopada biegunka, nie zawsze pod ręką hodowcy jest lekarstwo czy preparat hamujący rozwolnienie. Warto sięgnąć po domowe sposoby na biegunkę kur, które pomogą zahamować dokuczliwy problem. Hodowcy na biegunkę u ptaków podają kawę zbożową, a także pokruszony węgiel drzewny. Należy jednak pamiętać, że metody te są pomocne dla biegunek spowodowanych zaburzeniami trawiennymi, a nie infekcjami wirusowymi czy bakteryjnymi.

BIEGUNKI U CIELĄT

Biegunki u bydła mogą być bardzo niebezpieczne Do najczęściej pojawiających się błędów powodujących rozwolnienia należą nieprawidłowe odpajanie siarą, zbyt duże dawki mleka w proszku, karmienie zimnym i kwaśnym mlekiem. Niskiej jakości preparaty mleko - zastępcze również mogą niekorzystnie wpływać na układ pokarmowy cieląt. U dorosłego bydła przyczynami biegunek mogą być: źle dobrana pasza, niskiej jakości pożywienie, zepsuta, spleśniała pasza, nieprawidłowo dobrane porcje. Czynniki środowiskowe także mogą przyczyniać się do występowania tego schorzenia. Ważne żeby dbać o warunki zootechniczne takie jak: temperatura, wilgotność powietrza, ilość zwierząt w stadzie i pomieszczeniach. Długo utrzymująca się biegunka może doprowadzić do skrajnego odwodnienia, przez które nie są przyswajane składniki odżywcze oraz znacznie spada masa ciała zwierzęcia. Biegunkom towarzyszy ogólna apatia, niechęć pobierania pokarmu i wody, często również podwyższona temperatura.

BIEGUNKI U TRZODY CHLEWNEJ

Biegunki u prosiąt najczęściej pojawiają się w pierwszych dniach życia, w wieku 2 – 3 tygodni oraz w okresie odsadzenia. Przyczynami rozwolnień najczęściej są infekcje bakteryjne i wirusowe oraz błędy w żywieniu. Szczególnie niebezpieczne jest występowanie tego schorzenia w 2 – 3 tygodniu życia prosiąt, ponieważ często wiąże się to z obecnością pierwotniaków wywołujących kokcydiozę. Choroba ta objawia się charakterystyczną kremowo – żółtą biegunką i dużym spadkiem masy ciała. W przypadku prosiąt odsadzonych, czynnikiem, który zwiększa możliwość wystąpienia biegunki, jest ogromny stres. Zmniejsza on aktywność żołądka. Rozwolnienia u dorosłych osobników są głównie związane z niewłaściwym żywieniem.

ZAPOBIEGANIE BIEGUNKOM U ZWIERZĄT

Głównym sposobem na zapobieganie biegunkom u zwierząt gospodarskich jest zapewnienie dobrej jakości, zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze. Pasza powinna być świeża, wolna od zanieczyszczeń i przechowywana w odpowiedni sposób. Hodowcy zwierząt powinni dbać o dobrostan i odpowiednie warunki życia, takie jak: ilość zwierząt w pomieszczeniach, temperatura, wilgotność powietrza oraz wiele innych. Unikanie stresu również pomoże uchronić zwierzęta przed pojawieniem się problemów trawiennych. W przypadku pojawienia się tego schorzenia warto mieć pod ręką preparaty zwalczające biegunki. To najłatwiejszy sposób na przeciwdziałanie skutkom, które niosą za sobą biegunki. Przy poważniejszych przypadkach wdrożone powinno zostać leczenie dobrane przez lekarza weterynarii, po ustaleniu przyczyny wystąpienia biegunki.

Biegunki, mimo że wydają się nie być niczym poważnym, mogą być objawem wielu groźnych chorób. Same w sobie są już zagrożeniem ze względu na to, że powodują odwodnienie i zaburzenia w procesie wchłaniania składników odżywczych. Dlatego ważna jest profilaktyka, do której zalicza się prawidłowe żywienie, dobrej jakości, świeżą paszą, dbanie o ogólny dobrostan zwierząt oraz unikanie sytuacji stresowych.