Product added to cart
Na ślimaki w ogrodzie
Ślimaki w ogrodzie to niewielkich rozmiarów szkodniki roślin z gatunku mięczaków. W większości są roślinożerne, dlatego chętnie zadomawiają się w ogródkach działkowych, rabatach, polach uprawnych, czy uprawach foliowych w poszukiwaniu łatwego pożywienia oraz schronienia. W naszych ogrodach najczęściej możemy spotkać ślimaki z muszlą, bądź ślimaki bez skorupy, tzw. ślimaki nagie. Pojedyncze przypadki nie są w stanie zagrozić naszym uprawom jednak duże ich skupiska mogą zniszczyć zarówno kwiaty, rośliny ozdobne, warzywa, czy plantacje owoców nawet w ciągu jednej nocy. Jeżeli zauważyłeś podgryzione liście rozsad warzywnych, uszczerbki na drzewach owocowych, podgryzione owoce możesz podejrzewać, że szkodnikiem są właśnie mięczaki. Ślimaki w naszym ogrodzie nie są pożądanym gościem, dlatego warto wiedzieć w jaki sposób monitorować ich obecność oraz zwalczać za pomocą odpowiednich preparatów na ślimaki.
Kiedy żerują ślimaki – rozpoznanie szkód
Ślimaki wychodzą w nocy i wczesnym rankiem ze swych kryjówek aby rozpocząć swój żer. Sprzyjają im wilgoć, rosa oraz deszcz. W dzień chowają się przed słońcem, szczególnie ślimaki bez skorupy, ukrywając się w ziemi, zaroślach, pomiędzy kamieniami, gałęziami, składowiskiem drewna opałowego. Najłatwiej je zauważyć po ustaniu deszczu. Wilgotna trawa oraz ochłodzenie po deszczu zachęcają je do wyjścia z kryjówki, dlatego wtedy najlepiej rozpocząć przegląd swojego ogrodu, w celu poszukiwania i ewentualnego ręcznego usuwania szkodników. Jednak ślimak to nie tylko problem ogrodników i posiadaczy ogródków działkowych. Chętnie żerują w polach uprawnych i tunelach foliowych. Przysmakiem dla nich będą wszelkie uprawy kapustne, buraka ćwikłowego, fasoli, plantacje truskawek oraz malin. Uwielbiają żerować w sadach owocowych jak i w uprawach roślin ozdobnych, obgryzając liście, młode pędy, a nawet doprowadzając do zamierania całych roślin. Dziury w liściach kapusty, dziurawe i usychające liście funkii, aksamitek to efekt zeskrobywania tkanki roślin. Ślimak to niewinne i powolne stworzenie, które wbrew pozorom ma najwięcej zębów ze wszystkich gatunków zwierząt na świecie.
Jakie ślimaki stanowią największe zagrożenie dla naszych upraw?
Szczególnie groźne są ślimaki nagie. Największe szkody wyrządzają pomrowik plamisty oraz ślinik luzytański. Brak skorupy sprawia, że muszą ukrywać się przed słońcem wybierając wilgotne i zacienione zakamarki zadbanych ogrodów. Są gatunkiem wszystkożernym co oznacza, że żywią się zarówno zdrowymi roślinami jak i martwymi ich częściami, odpadkami kompostowymi, chwastami, nasionami czy owocami. Cechuje je duża rozrodczość, są obojniakami i znoszą jaja, które wraz z młodymi i dorosłymi osobnikami mają zdolność przezimowania w glebie, pod kamieniami czy kawałkami drewna. Wczesną wiosną ślimaki w ogrodzie rozpoczną swój żer na młodych sadzonkach roślin ozdobnych i warzyw, chwastów, roślin wieloletnich i jednorocznych. Ślimaki w mniejszym lub większym stopniu są obecne przez cały okres wegetacyjny roślin. Pojedyncze przypadki ślimaków muszlowych czy ślimaków nagich nie są problemem. W przypadku intensywności szkodników roślin należy podjąć stosowne kroki, które zabezpieczą nasze uprawy.
Jak pozbyć się ślimaków? Sprawdzone sposoby na ślimaki w ogrodzie?
Jeśli inwazja ślimaków to twój prawdziwy problem, nie zwlekaj tylko podejmij kroki, które pozwolą Ci wyzbyć się tych nieproszonych gości. Istnieje wiele sprawdzonych sposobów, które przyczynią się do zwalczania ślimaków nagich i muszlowych z naszych upraw. W zależności od stopnia inwazyjności mięczaków mamy do dyspozycji metody naturalne, tworzenie bariery mechanicznej dla ślimaków bądź zastosowanie odpowiednich preparatów na ślimaki w ogrodzie należące do grupy moluskocydów.
Czego nie lubią ślimaki?
Warto zabezpieczyć swój ogród poprzez posadzenie roślin, których nie lubią ślimaki, jak cebula, czosnek, cząber, tymianek, majeranek. Rośliny te nie są przysmakami ślimaków, wręcz działają na nie odstraszająco. W ten sposób my zyskujemy wartościowe zioła, które przydadzą nam się w kuchni, a przy okazji zabezpieczamy swoje kwiaty i warzywa przed ślimakami. Ślimaki stanowią również ogniwo w łańcuchu pokarmowym ptaków, jaszczurek, jeży. Jest więc to powód dla którego warto montować budki lęgowe dla ptaków, które szukając pożywienia pomogą nam w ograniczeniu liczebności skorupiaków i ślimaków nagich w naszych grządkach.
Pułapka na ślimaki
Naturalnym i bezpiecznym sposobem umożliwiającym nam monitorowanie obecności ślimaków nagich i skorupkowych w ogrodzie będzie ekologiczna Pułapka na ślimaki Agrecol. Jej prosta konstrukcja, tworząca domek pozwoli zwabić ślimaki przy zastosowaniu takich prostych składników, które niemalże każdy posiada w domu. Pułapka z piwa na ślimaki, mleko na ślimaki, miód, drożdże albo pokrojone kawałki ziemniaków, marchwi czy sałaty skutecznie odłowią i pozwolą wyeliminować ślimaki z naszego ogrodu. Taśma miedziana na ślimaki pozwoli odstraszyć ślimaki, zabezpieczając donice z roślinami ozdobnymi na balkonach i tarasach. Wystarczy ją przykleić do barierek, lub donic, a miedź z której wytworzono taśmę miedzianą będzie generowała ładunek elektrostatyczny, który stworzy barierę nie do przejścia dla ślimaków.
Ziemia okrzemkowa na ślimaki
Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy z naszej działki bez stosowania chemii? Sprawdzonym, skutecznym i ekologicznym sposobem będzie dostępna w naszym sklepie ziemia okrzemkowa, pochodząca z naturalnej krzemionki. Wystarczy ją rozsypać w obrębie roślin, zabezpieczając grządki z kwiatami, ziołami i warzywami. Ślimaki bez skorupy oraz te z domkiem na plecach, które przybywają do naszych ogrodów z zewnątrz w poszukiwaniu schronienia i pożywienia, nie będą w stanie przedostać się przez tę szorstką barierę mechaniczną. Ziemia okrzemkowa na ślimaki, podobnie jak pokruszone skorupki jajek, ostry żwir lub mączka bazaltowa skutecznie odstrasza ślimaki. Innym naturalnym składnikiem pomocnym w zwalczaniu ślimaków w ogrodzie będą fusy po kawie oraz cynamon rozsypane wzdłuż grządek. Zapach tych składników skutecznie zniechęca ślimaki do dalszego żerowania i podgryzania roślin w ogrodzie.
Dbałość o czysty ogród i ręczne usuwanie ślimaków
Prostym sposobem na ślimaki w ogrodzie jest regularne koszenie trawników, usuwanie chwastów oraz spulchnianie ziemi na grządkach. Czysty i zadbany ogród nie będzie sprzyjał migracjom ślimaków. Łatwiej je zauważymy i będziemy mogli wyzbierać je ręcznie usuwając z naszej działki. Spulchnianie i motykowanie ziemi ogrodowej przy użyciu narzędzi ogrodowych oraz bronowanie pól pozwalają na rozluźnienie ziemi, w której zazwyczaj ukrywają się jaja ślimaków nagich i młode osobniki. Wyciągnięte na wierzch jaja ślimaków zostaną narażone na osuszenie, w wyniku czego zostaną unicestwione. To jeden ze skutecznych sposobów na ograniczenie namnażania się ślimaków bez skorupy i skorupiaków w naszych ogrodach.
Preparaty na ślimaki – Moluskocydy
Jeżeli obserwujesz duże szkody wyrządzone przez ślimaki i nie pomagają już naturalne metody zastosuj rekomendowane środki do zwalczania ślimaków nagich oraz tych ze skorupą. Moluskocydy to środki ochrony roślin polecane do skutecznego zwalczania ślimaków. Zazwyczaj mają postać granulatu zawierającego substancję czynną metaldechyd oraz substancje wabiące, które sprawiają, że trutka na ślimaki jest chętnie przez nie pobierana. W naszej ofercie dostępne są najpopularniejsze preparaty na ślimaki jak: Snacol 3GB, Ślimatox 5GB, Lima ORO 3GB, czy Target Ślimak Control dedykowany do zwalczania ślimaków nagich. Jak przy większości środków ochrony roślin należy przy tym zachować szczególną ostrożność. Vitrol GB Bros na ślimaki jest preparatem, który można stosować w obecności zwierząt domowych, psów i kotów.