Product added to cart
Dry disinfection
Co to jest sucha dezynfekcja?
Sucha dezynfekcja to zabiegi i środki mające na celu osuszenie i dezynfekcję pomieszczeń inwentarskich w których przebywają zwierzęta. Dezynfekcja na sucho ma postać posypki stosowanej na ściółkę, dzięki czemu skutecznie zwalcza bakterie, wirusy i grzyby, którym sprzyja wilgotny mikroklimat budynków inwentarskich. Stanowi uzupełnienie dla standardowej dezynfekcji w postaci oprysku i przyczynia się do ograniczenia ilości patogenów chorobotwórczych, wspiera dobrostan zwierząt oraz eliminuje larwy much i innych pasożytów bytujących w ściółce.
Prawidłowo prowadzona sucha dezynfekcja jest kluczowym elementem w hodowli kur, trzody chlewnej, bydła, gołębi czy zwierząt futerkowych. Może być prowadzona na każdym etapie produkcyjnym i w obecności zwierząt.
Sucha dezynfekcja - najpopularniejsze preparaty
Na rynku jest wiele preparatów, które mogą być stosowane do suchej dezynfekcji budynków inwentarskich. Większość z nich ma postać proszku, którego skład opiera się na substancji aktywnej chloraminie-T. JHJ Dezosan Wigor oraz Sandezia to wiodące produkty o udowodnionej skuteczności bakteriobójczej i wirusobójczej. W zależności od wielkości hodowli i budynków inwentarskich sucha dezynfekcja dostępna jest w workach 10 kg, 4 kg, 2 kg oraz 1 kg.
Jak działają preparaty do dezynfekcji budynków inwentarskich na sucho ?
Dzięki swoim właściwościom preparaty do suchej dezynfekcji intensywnie osuszają ściółkę, zapobiegając przekształceniu nagromadzonego mocznika w amoniak, wydzielaniu gazów i substancji toksycznych. Zarówno Dezosan Wigor jak i Sandezia do suchej dezynfekcji utrzymują niskie pH w ściółce, co ogranicza rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych i tym samym ogranicza ilość chorób w stadzie. Regularne posypywanie ściółki ogranicza ilość larw much i innych owadów, co znacząco ogranicza ich ilość w oborach, stajniach i kurnikach. Ściółka jest bardziej trwała i rzadziej trzeba ją wymieniać, co stanowi również ważny aspekt ekonomiczny i przekłada się na oszczędność pracy hodowcy. Ponadto poprawia mikroklimat w miejscach przebywania zwierząt. Sandezia sucha dezynfekcja jest preparatem o dodatkowych walorach inhalacyjnych dzięki zawartości naturalnych składników eterycznych, co wspiera układ oddechowy zwierząt. Stosowanie suchej dezynfekcji w okresach okołoporodowych oraz przy odsadzaniu młodych zwierząt od matki znacząco wspiera odporność i rozwój młodych oraz zmniejsza śmiertelność w stadzie. >/p>
Korzyści stosowania dezynfekcji na ściółce:
- Zapewnia bezpieczeństwo i ochronę przed wirusami, bakteriami i grzybami.
- Likwiduje stada larw i ogranicza ilość much i innych owadów, co zarazem ogranicza stres zwierząt.
- Uniwersalny preparat do dezynfekcji – może być stosowany w hodowli koni, bydła, trzody, drobiu, gołębi i ptaków ozdobnych oraz gryzoni.
- Poprawia mikroklimat, poprzez ograniczenie wilgoci i nieprzyjemnych zapachów.
- Ograniczając ilość chorób zmniejsza koszty leczenia oraz ilość upadków w stadzie.
- Zwiększa przyrosty i efekty produkcyjne dzięki lepszemu dotlenieniu zwierząt.
- Wydajność i zmniejszenie zużycia ściółki.
- Wygodna forma aplikacji przez posypywanie ściółki.
Czy sucha dezynfekcja jest bezpieczna?
Preparaty do suchej dezynfekcji są bezpieczne w stosowaniu na każdym etapie chowu zwierząt. Mogą być stosowane w obecności zwierząt. Preparaty nie odkładają się w organizmie zwierząt i nie wywołują skutków ubocznych nawet po ich spożyciu przez zwierzę. Stosowanie preparatów nie wymaga karencji na mięso, jaja i mleko.